top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Sretan vam Dan Dalmacije

Danas, slavimo Dan Dalmacije, dan kada je Dalmacija postala neovisna Kraljevina unutar Austrougarske monarhije.

Na današnji dan 1815. nakon tri godine pregovora, Dalmacija postaje jedina autonomna zemlja u okviru Austrougarske Monarhije. Uspostavljena je autonomna kraljevska Vlada u Zadru, a na isti dan Frarijeva bicoláura (dvobojnica) postala je službena zastava Dalmacije.


Odredbama Bečkog kongresa 1814. i 1815. godine cijela Dalmacija je i formalno pripojena Austrijskoj Carevini kao autonomna krunska zemlja. Barun Tomasseo (Tomašić) je izabran je za namjesnika, a upravu je preuzela pokrajinska vlada s njim na čelu. Da bi što više integrirao prostor od otoka Raba do Bara, bečki dvor je osnovao posebnu teritorijalnu jedinicu: Kraljevinu Dalmaciju.


U razdoblju od 1816. do 1822. utemeljeni su i svi središnji pkraljevska tijela u Zadru na čelu kojih je bila Vlada Dalmacije - dlm. Guverno de la Dalmátia - s guvernerom kao upraviteljem i premijerom vlade, kao i područna tijela uprave: okruzi, kotari - preture i općine, te je izvršena i sudska reorganizacija. Ova upravna i sudska tijela djelovat će sve do 1852./1854., odnosno 1868. kada dolazi do nove upravno-sudske organizacije pokrajinskih tijela u Zadru i nižih organa uprave i sudstva (politički kotari, sudski kotari, komunalne i porezne općine), takva organizacija, uz manje izmjene, ostat će na snazi sve do 1918. Temeljem Veljačkog patenta 1861. utemeljen je i Dalmatinski sabor. Austrija u Dalmaciju dovodi i strane činovnike, mahom iz sjeverne Italije (tada u sastavu Monarhije) kako bi podučavala nove generacije činovničkom poslu. 1832. otvorena je nova cesta (graditelj Josip Kajetan Knežić) preko prijevoja Mali Alan, tek drugi spoj s Hrvatskom i dalje prema Austriji, odnosno Ugarskoj. Autonomna dalmatinska uprava kao dio Austrijskog Carstva povećala je broj škola: do 1839. bilo ih je 50, a do 1846. oko 150., do 1870. preko 300 koje je pohađala 2/3 djece školske dobi.


Službeni jezik u Dalmaciji tog doba bili su dalmatski, talijanski i njemački. U školama se nastava izvodila na dalmatskom, u nekima i na talijanskom. Javna uprava i lokalna samouprava tog doba djelovala je na dalmatskom i talijanskom jeziku, kao i bibliotekarske i farmaceutske isprave i recepti.


Stanovništvo Dalmacija je u razdoblju od 1815. do 1918. naraslo za više od dva puta; s 320.000 na 670.000 unatoč tome što se u razdoblju između 1880. i 1913. iz Dalmacije iselilo oko 100.000 ljudi. Najveći gradovi bili su, kao otprilike i danas Split, Zadar, Šibenik, Dubrovnik, Sinj i Knin. Unatoč, konstantnom iseljavanju, Dalmacija je imala najviši BDP per capita na Balkanu i deveti najviši BDP per capita u Europi.


Gospodarstvo se temeljilo na poljoprivredi, maritinmoj industriji i trgovini. Vinogradarstvo, vinarstvo i maslinarstvo bili su glavne izvozne grane. Rsli su i obrt i industrija. Manje manufakture, poput solana u Pagu, Rabu, Ninu i Stonu, proizvodnje nadaleko poznatog likera maraskina u Zadru ili uljara i mlinova, zapošljavale su većinu obrtnika. Industrija se svodila na konzerviranje ribe, brodogradnju te pogone za proizvodnju sapuna i cigle. Uoči Prvog svjetskog rata u Dalmaciji su radile 32 tvornice za preradu ribe, od čega čak 9 na otoku Visu. Prva tvornica cementa otvorena je u Splitu 1865., a između 1908. i 1912. otvorene su još tri u Kaštelima i Solinu zbog kvalitete i dostupnosti sirovine. Rudnici ugljena u Siveriću eksploatirani su još od 1834., no pravi zamah rudarstva dogodio se 1873., kada ga kupuje društvo Monte Promina iz Torina. 1895. Šibenik je postao drugi grad u svijetu s električnom rasvjetom, jer je sagrađena HE Jaruga na rijeci Krki. 1912. proradila je i HE Kraljevac na Cetini.


Iz tog razdoblja važna gospodarska društva u Kraljevini Dalmaciji su: Prva pučka dalmatinska banka (1871.), Pelješko pomorsko društvo u Orebiću (1865.), Dubrovačko pomorsko društvo (1869.), Zemljišno-vjeresijski zavod Kraljevine Dalmacije.


Izaslanik bečkog Ministarstva trgovine Leopold Stockhammer ustvrdio je nakon boravka u Dalmaciji 1875. u izvješću da su u Dalmaciji evidentni »pomanjkanje kapitala« i »pomanjkanje kreditnih uvjeta i ustanova«, no to Dalmaciju ne koči ka uspješnom rastu i razvoju.


Danas je Dalmacija pusta regija rasparčkana na nekoliko dijelova u kojem vladaju oni koji su zavidni na slavnu dalmatinsku prošlost njenu kulturu, jezik, umjetnost i miroljubivost. Dalmacijm danas vladaju oni koji je izrabljivaju, koji od nje otimaju i koji je ne vole. Danas Dalmacijom vladaju oni koji su je bacili na koljena i samo čekaju da dobiju znak da joj odrube glavu.

280 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page