piše: Zuáne Orlandini
Drugi dio teksta Deklaracije o statusu Dalmacije koju izrađuje 120 stručnjaka iz područja lokalne samouprave te administratori EU.
II. LjUDSKA I MANjINSKIH PRAVA
Zabrana diskriminacije
Članak 20.
Pri činjenju poslova iz nadležnosti AR Dalmacije, svi građani su jednaki u pravima i dužnostima, bez obzira na boju kože, rod, spol, seksualno opredjeljenje, mjesto rođenja, jezik, nacionalnu pripadnost, vjeroispovijest, političko ili drugo uvjerenje, obrazovanje, socijalno porijeklo, imovinsko stanje i drugo osobno svojstvo.
Zabranjena je svaka diskriminacija, neposredna ili posredna, na bilo kojoj osnovi, a naročito na temelju boje kože, spola, roda, seksualnog opredjeljenja, nacionalne pripadnosti, socijalnog porijekla, mjesta rođenja, vjeroispovijesti, političkog ili drugog uverenja, imovinskog stanja, kulture, jezika, pisma, starosti i psihičkog ili fizičkog invaliditeta i drugog osobnog svojstva.
Ne smatraju se diskriminacijom mjere koje AR Dalmacija može uvesti u ekonomskom, socijalnom, kulturnom i političkom životu radi postizanja pune ravnopravnosti između pripadnika zajednica i grupa koji su zbog svoje različitosti u nepovoljnijem položaju od građana koji pripadaju većinskoj zajednici.
Posebna prava majke i deteta
Članak 21.
Radi stabilnog demografskog razvoja, AR Dalmacija osigurava dodatna i dopunska prava i zaštitu, odnosno viši stupanj zaštite obitelji, prava djece, trudnica, majki tijekom porodilnog dopusta i samohranih roditelja s djecom.
AR Dalmacija posebnim mjerama potiče rađanje djece, zapošljavanje i rad majki s maloljetnom djecom i samohranih roditelja.
Prava seksualne i rodne manjinske rodne zajednice
Članak 22.
Radi stabilnog demokratskog razvoja, AR Dalmacija osigurava dodatna i dopunska prava i zaštitu, odnosno viši stupanj zaštite seksualne i rodne manjinske zajednice.
AR Dalmacija posebnim mjerama potiče zaštitu, odnosno viši stupanj zaštite seksualne i rodne manjinske zajednice.
Prava nacionalnih zajednica
Članak 23.
Pripadnici nacionalnih zajednica koje čine brojčanu manjinu u ukupnom stanovništvu AR Dalmacije, uživaju posebnu zaštitu i sva prava koja su aktima Republike Hrvatske zajamčena nacionalnim manjinama i pripadnicima nacionalnih manjina.
Zaštita stečenih prava
Članak 24.
Dostignuti nivo ljudskih i manjinskih prava, kao i individualnih i kolektivnih, ne može se smanjivati.
AR Dalmacija može osigurati dodatna ili dopunska prava, odnosno postaviti viši stupanj zaštite prava pripadnika nacionalnih zajednica koje čine brojčanu manjinu u ukupnom stanovništvu AR Dalmacije.
AR Dalmacija prati ostvarenje ljudskih prava iz stavka 1. ovog članka i osigurava njihovo ostvarivanje i zaštitu u slučaju kada ta zaštita nije osigurana na državnom ili lokalnom nivou.
Proporcionalna zastupljenost
Članak 25.
U regionalnim organima i organizacijama, pripadnici nacionalnih zajednica u AR Dalmacije trebaju biti zastupljeni proporcionalno njihovoj zastupljenosti u stanovništvu na području rada regionalnih tijela, odnosno organizacija.
Na temelju odluka Dalmatinskog sabora, Vlada AR Dalmacije dužna je preduzeti posebne mjere i aktivnosti s ciljem postizanja proporcionalne zastupljenosti u slučaju postojanja nesrazmjerne zastupljenosti pripadnika različitih nacionalnih zajednica u određenim regionalnim tijelima odnosno organizacijama.
Posebne mjere i aktivnosti iz stavka 2. ovog članka traju dok postoji značajnija nesrazmjerna zastupljenost, ali te mjere i aktivnosti ne smiju ugroziti rad u regionalnim tijelima odnosno organizacijama, ni opće uvjete zapošljavanja u njima.
Odredbe iz stavaka 1-, 2. i 3. ovoga članka odnose se i na pripadnika rodnih i seksualnih manjinskih zajednica.
Autonomija nacionalnih zajednica
Članak 26.
Pripadnici nacionalnih zajednica koje čine brojčanu manjinu u ukupnom stanovništvu AR Dalmacije, putem izabranih nacionalnih vijeća ostvaruju oblik autonomije, osnivaju ustanove, samostalno odlučuju ili sudjeluju u odlučivanju u pitanjima iz oblasti obrazovanja, kulture, upotrebe jezika i informiranja.
AR Dalmacija u okviru svojih prava i dužnosti povjerava izvršenje pojedinih poslova nacionalnih vijeća ili ih uključuje u odlučivanje o pitanjima iz stavka 1. ovog članka i osigurava sredstva za izvršenje tih poslova.
Službeni jezici i pisma
Članak 27.
U tijelima i organizacijama AR Dalmacije u službenoj upotrebi su dalmatski i hrvatski jezik i latinično pismo.
Jezici i pisma manjinskih jezika i pisama mogu se koristiti u skladu sa zakonom i pokrajinskom skupštinskom odlukom.
Primjena drugih jezika i pisama u tijelima i organizacijama AR Dalmacije uredit će se odlukom Dalmatinskog sabora u skladu sa zakonom kojeg će donijeti Dalmatinski sabor.
Pravo na službenu uporabu malih manjinskih jezika nacionalnih zajednica ostvaruje se u skladu s ratificiranim međunarodnim ugovorima, zakonom i odlukom Dalmatinskog sabora.
III. NADLEŽNOSTI AR DALMACIJE
Osnovne nadležnosti AR Dalmacije
Članak 28.
AR Dalmacija putem svojih tijela:
– donosi Statut i odlučuje o promjeni Statuta;
– donosi regionalne zakone, saborske odluke i druge podzakonske opće normativne akte, kojima u skladu s Ustavom RH, Statutom AR Dalmacije i zakonom uređuje pitanja iz oblasti svoje nadležnosti, kao i pitanja od regionalnog značaja;
– izvršava odluke koje je donio Dalmatinski sabor i donosi propise za njihovu provedbu;
– izvršava zakone i donosi propise za njihovu provedbu, kada je to zakonom predviđeno;
– uređuje izbor, organizaciju i rad tijela i organizacija čiji je ona osnivač, kao i službenu upotrebu jezika i pisama u njima;
– uređuje položaj, prava i dužnosti izabranih, imenovanih, postavljenih i zaposlenih osoba u tijelima AR Dalmacije;
– prati i vrednuje politiku regionalnog razvoja AR Dalmacije, prikuplja i obrađuje statističke podatke od interesa za AR Dalmaciju;
– propisuje krivični zakon i prekršajni zakon za povrede propisa koje donose u okviru svoje nadležnosti;
– raspisuje regionalni referendum;
– donosi strateške planove privrednog i društvenog razvoja AR Dalmacije;
– uređuje pitanja iz oblasti socijalne države
– odlučuje o korištenju svojih izvornih prihoda i sredstava za obavljanje povjerenih poslova;
– odlučuje o zaduživanju AR Dalmacije;
– donosi svoj proračun i završni račun;
– osniva organizacije, agencije, javna poduzeća i ustanove, fondove, privredna društva radi obavljanja poslova AR Dalmacije i vrši nadzor nad njihovim radom;
– ustanovljava regionalna odlikovanja, priznanja i nagrade fizičkim i pravnim osobama;
– uređuje druge oblasti i pitanja propisana Ustavom, zakonom i Statutom.
Međusobni odnos državnih i regionalnih tijela
Članak 28.
Međusobni odnosi državnih i regionalnih tijela pri izvršavanju zakona i drugih državnih propisa zasnivaju se na Ustavom, zakonom i Statutom predviđenim pravima i obvezama državnih i regionalnih tijela i na njihovoj suradnji.
U AR Dalmaciji prednost imaju oni propisi koje je donio Dalmatinski Sabor, odnosno oni propisi koje je donijela Vlada AR Dalmacije.
Radi zakonitog, uspješnog i nesmetanog obavljanja poslova iz svoje nadležnosti, AR Dalmacija može predložiti osnivanje Stalne mješovite komisije sastavljene od predstavnika tijela Republike Hrvatska i tijela AR Dalmacije.
Nadležnost u izvršenju poslova
Članak 30.
AR Dalmacija nadležna za izvršenje sljedećih poslova:
1. Prostorno planiranje
– donosi regionalni prostorni plan, prostorni plan posebne namjene i prostorni plan mreže infrastrukture i mreže područja ili objekata s posebnim funkcijama za područja na teritoriju AR Dalmacije i uređuje urbanističko, prostorno i razvojno planiranje u okviru mjera ekonomske politike AR Dalmacije.
2. Regionalni razvoj
– uređuje i osigurava ravnomjerni regionalni razvoj i kapitalne rashode iz sredstava AR Dalmacije u skladu sa Statutom AR Dalmacije, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonom koji određuje pitanja od regionalnog značaja;
– donosi strateške i druge dokumente u vezi s regionalnim razvojem, a u skladu sa strategijom regionalnog razvoja AR Dalmacije;
– u skladu sa Statutom i zakonom sarađuje u utvrđivanju regionalne politike AR Dalmacije, kao i u donošenju i realizaciji dokumenata koji tu politiku definiraju;
– osniva Dalmatinsku razvojnu banku;
– osniva organizacije koje se bave uspostavom ravnomjernog regionalnog razvoja;
– razvija administrativne kapacitete regionalne uprave i lokalne samouprave s ciljem uspješnog korištenja strukturnih i kohezionih fondova Europske unije.
3. Poljoprivreda, ruralni razvoj, vodoprivreda, šumarstvo, lov, marikultura i ribarstvo
– uređuje pitanja od regionalnog značaja u oblasti poljoprivrede u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonom koji određuje pitanja od regionalnog značaja;
– donosi, provodi i nadzire mjere agrarne politike i mjere ruralnog razvoja u skladu sa strategijom razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja AR Dalmacije;
– osniva poseban proračun, fondove ili druge oblike financijskog organiziranja iz oblasti poljoprivrede, marikulture i ribarstva;
– osigurava robne rezerve za područje AR Dalmacije;
– donosi vodoprivrednu osnovu za AR Dalmaciju u skladu s vodoprivrednom osnovom Europske unije;
– donosi, provodi i nadzire redovne i izvanredne mjere obrane od poplava od nadzemnih i podzemnih voda u skladu s usvojenim planovima AR Dalmacije i Europske unije;
– uređuje lov u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonom koji određuju pitanja od regionalnog značaja i osigurava javni interes u oblasti lova;
– uređuje marikulturu i ribolov u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonima koji određuju pitanja od regionalnog značaja i osigurava javni interes u oblasti marikulture i ribolova;
– upravlja poljoprivrednim zemljištem, šumskim zemljištem, šumama i šumskim proizvodima, morima, morskim područjem i morskim proizvodima u svojoj imovini, kao i vodnim resursima te umjetnim i prirodnim vodotocima na području AR Dalmacije;
– vrši druge poslove propisane Statutom, zakonima i međunarodnim ugovorima koji čine njezinu izvornu ili povjerenu nadležnost.
4. Turizam i ugostiteljstvo
– uređuje pitanja od regionalnog značaja u oblasti turizma u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonom koji određuje pitanja od regionalnog značaja;
– uređuje korištenje mineralnih i termalnih voda, balneoloških i klimatskih resursa u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonom koji određuje pitanja od regionalnog značaja i osigurava opći javni interes u tim oblastima;
– osniva organizacije za unapređenje i razvoj turizma;
– osniva ustanove u oblasti termi, kupališta i lječilišta;
– vrši druge poslove propisane zakonom koji čine njezinu izvornu ili povjerenu nadležnost.
5. Zaštita životne sredine
– uređuje, unapređuje i osigurava zaštitu životne sredine u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonom;
– donosi plan i program upravljanja prirodnim resursima i dobrima u skladu sa strateškim dokumentima;
– donosi program zaštite životne sredine u skladu s programom EU;
– vrši kontrolu korištenja i zaštite prirodnih resursa i dobara;
– proglašava određene teritorije za zaštićeno prirodno dobro i propisuje mjere zaštite u skladu sa zakonom;
– vrši sustavni monitoring činitelja životne sredine s praćenjem i procenom razvoja zagađenja životne sredine;
– vrši druge poslove propisane zakonom koji čine njezinu izvornu ili povjerenu nadležnost.
6. Industrija i zanatstvo
– uređuje pitanja od regionalnog značaja u oblasti industrije i zanatstva u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonom koji određuje pitanja od regionalnog značaja;
– donosi plan i program ravnomjernog privrednog razvoja AR Dalmacije, u skladu s planom razvoja AR Dalmacije i EU;
– sudjeluje u odlučivanju o korištenju prirodnih bogatstava i mineralnih sirovina na svom području i skrbi se o njihovom unapređivanju i korištenju;
– uređuje osnivanje i način rada zanatskih radnji, kao oblika privatnog preduzetništva, u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonima koji određuje pitanja od regionalnog značaja;
– vrši druge poslove propisane zakonom koji čine njezinu izvornu ili povjerenu nadležnost.
7. Cestovni, morski, zračni i željeznički promet, prijevoz i transport te uređenje cesta
– uređuje pitanja od regionalnog značaja u cestovnom, morskom, zračnom i željezničkom prometu, prijevozu i transportu u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonima koji određuje pitanja od regionalnog značaja;
– upravlja javnim cestama na području AR Dalmacije, te osniva javno poduzeće za upravljanje javnim cestama na području AR Dalmacije;
– upravlja plovnim putevima, osniva javno poduzeće za upravljanje plovnim putevima, donosi godišnji program obilježavanja i održavanja plovnih puteva na području AR Dalmacije;
– vrši druge poslove propisane zakonom i međunarodnim ugovorima koji čine njezinu izvornu ili povjerenu nadležnost.
8. Priređivanje sajmova i drugih privrednih manifestacija
– uređuje sajmove i druge privredne manifestacije od regionalnog značaja u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonima koji određuje pitanja od regionalnog značaja;
– vrši druge poslove propisane zakonom koji čine njezinu izvornu ili povjerenu nadležnost.
9. Obrazovanje, sport i kultura
– uređuje osnovnoškolsko i srednješkolsko obrazovanje u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonima koji određuje pitanja od regionalnog značaja i osigurava javni interes u oblasti osnovnoškolskog i srednjškolskog obrazovanja;
– uređuje obrazovanje odraslih u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonom koji određuje pitanja od regionalnog značaja i osigurava javni interes u oblasti obrazovanja odraslih;
– uređuje učenički i studentski standard u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonima koji određuje pitanja od regionalnog značaja i osigurava javni interes u oblasti učeničkog i studentskog standarda;
– uređuje pitanja od regionalnog značaja u predškolskom, osnovnoškolskom, srednješkolskom i visokom obrazovanju u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonima koji određuje pitanja od regionalnog značaja;
– osigurava ostvarivanje prava na obrazovanje na maternjem jeziku pripadnicima nacionalnih zajednica koje čine brojčanu manjinu u ukupnom stanovništvu AR Dalmacije na svim nivoima obrazovanja;
– osniva ustanove obrazovanja s ciljem osiguranja javnog interesa u oblasti obrazovanja, osim u predškolskom i osnovnom obrazovanju;
– uređuje pitanja od regionalnog značaja u oblastima koje su u vezi sa interesom mladih;
– uređuje pitanja od regionalnog značaja u sportu i tjelesnoj kulturi u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonima koji određuje pitanja od regionalnog značaja;
– osniva organizacije za obavljanje sportskih djelatnosti od interesa za AR Dalmaciju;
– uređuje pitanja od regionalnog značaja u oblasti kulture u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonom koji određuje pitanja od regionalnog značaja;
– uređuje i osigurava opšti interes u oblasti kulture nacionalnih zajednica koje čine brojčanu manjinu u ukupnom stanovništvu AR Dalmacije, u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonom koji određuje pitanja od regionalnog značaja;
– uređuje samostalno obavljanje umjetnosti i drugih djelatnosti u oblasti umjetnosti i kulture u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonima koji određuje pitanja od regionalnog značaja;
– osniva arhive, muzeje, biblioteke, kazališta, zavode, radio i televiziju i druge ustanove od regionalnog značaja koje osigurava javni interes u oblasti umjetnosti i kulture;
– vrši upravne poslove glede registracije i vođenja evidencije o zadužbinama, fondovima i fondacijama sa sedištem na području AR Dalmacije;
– vrši druge poslove propisane zakonom koji čine njezinu izvornu ili povjerenu nadležnost.
10. Znanost, inovacije i tehnološki razvoj
– pobliže uređuje pojedina pitanja u znanosti, inovacijama i tehnološkom razvoju u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonom;
– osniva ili sudjeluje u osnivanju istraživačko-razvojnih centara, inovacijskih centara, poslovno-tehnoloških inkubatora, znanstveno-tehnoloških parkova i instituta i na druge načine, putem odgovarajućih fondova, potiče inovacijske djelatnosti i razvoj i popularizaciju znanstvenog i tehnološkog stvaralaštva na području AR Dalmacije;
– vrši druge poslove propisane zakonom koji čine njezinu izvornu ili povjerenu nadležnost.
11. Zdravstvena i socijalna zaštita
– uređuje pitanja od regionalnog značaja u zdravstvu i zdravstvenom osiguranju i unapređuje zaštitu zdravlja, zdravstvenu i farmaceutsku službu na području AR Dalmacije u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonom koji određuje pitanja od regionalnog značaja;
– uređuje pitanja od regionalnog značaja i unapređuje stanje u mirovinskom osiguranju, zapošljavanju, boračkoj i invalidskoj zaštiti, socijalnoj zaštiti obitelji, djece, omladine i starih;
– osniva ustanove sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite koje osiguravaju javni interes u zdravstvenoj zaštiti u AR Dalmacije;
– osniva ustanove socijalne zaštite koje osiguravaju javni interes u socijalnoj zaštiti u AR Dalmaciji, osim ustanova koje osniva lokalna samouprava;
– vrši druge poslove propisane prihvaćenim međunarodnim ugovorima i zakonima koji čine njeuinu izvornu ili povjerenu nadležnost.
12. Javno informiranje na regionalnom nivou
– uređuje pitanja od regionalnog značaja u javnom informiranju u skladu sa Statutom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonima koji određuju pitanja od regionalnog značaja;
– utvrđuje javni interes građana AR Dalmacije u oblasti javnog informisanja i radiodifuzije i pobliže uređuje uslove i način obavljanja djelatnosti regionalnog javnog radiodifuznog servisa;
– osigurava rad javnih glasila od regionalnog značaja na jezicima nacionalnih zajednica koje čine brojčanu manjinu u ukupnom stanovništvu AR Dalmacije;
– vrši druge poslove propisane zakonom koji čine njezinu izvornu ili povjerenu nadležnost.
13. Razvoj infrastrukture i kapitalna ulaganja
– putem kapitalnih ulaganja sudjeluje u izgradnji, opremi i razvoju infrastrukture koja čini imovinu lokalne samouprave i AR Dalmacije na području AR Dalmacije;
– putem kapitalnih ulaganja sudjeluje u izgradnji i opremi značajnih građevinskih objekata koji služe ostvarivanju javnog interesa;
– vrši druge poslove propisane prihvaćenim međunarodnim ugovorima i zakonom koji čine njezinu izvornu ili povjerenu nadležnost.
14. Nadležnosti u drugim oblastima
– skrbi o ostvarivanju ljudskih prava i prava nacionalnih zajednica i drugih manjinskih skupina koje čine brojčanu manjinu u ukupnom stanovništvu AR Dalmacije, te utvrđuje dodatna prava u skladu sa zakonom;
– pobliže uređuje službenu upotrebu jezika i pisama nacionalnih zajednica koje čine brojčanu manjinu u ukupnom stanovništvu AR Dalmacije, u skladu sa zakonom,
– skrbi o ostvarenju i unapređenju politike u oblasti ravnopravnosti spolova i rodne ravnopravnosti u AR Dalmaciji;
– skrbi o ostvarivanju politike u oblasti rada i zapošljavanja na području AR Dalmacije;
– predlaže mrežu sudova na teritoriji AR Dalmacije;
– vrši druge poslove propisane zakonom koji čine njenu izvornu ili poverenu nadležnost.
Privremeno uređenje
Članak 30.
AR Dalmacija može urediti pitanja koja nisu obuhvaćena zakonom, kada je to od posebnog interesa za građane AR Dalmacije i kada se ta pitanja mogu uspješnije i svrsishodnije urediti i rješavati unutar AR Dalmacije na osnovu drugih propisa.
O pitanjima od državnog značaja o kojima nije donijet zakon, Dalmatinski sabor može donijeti odluku kojom se ta pitanja privremeno uređuju za područje AR Dalmacije u skladu sa Statutom.
Odluka Dalmatinskog sabora o privremenom uređenju prestaje vrijediti danom stupanja na snagu odgovarajućeg zakona.
Povjeravanje nadležnosti
Članak 31.
Dalmatinski sabor svojom odlukom može povjeriti jedinicama lokalne samouprave i vijećima nacionalnih manjina obavljanje pojedinih poslova iz svoje nadležnosti.
Regionalni upravni okruzi
Članak 32.
S ciljem izvršenja određenih poslova regionalne uprave, izvan mjesta sjedišta regionalnih javnih tijela uprave, osnivaju se upravni okruzi u skladu sa Statutom i odlukom Dalmatinskog sabora.
Na području AR Dalmacije, odlukom Dalmatinskog sabora osnovat će se 26 upravnih okruga.
Upravni okruzi osnovat će se u sljedećim mjestima:
Benkovac, Biograd, Brač (Supetar), Drniš, Dubrovnik, Hvar (Hvar), Imotski, Knin, Kaštela (Kaštel Sućurac), Korčula (Korčula), Lastovo (Lastovo), Makarska, Metković, Obrovac, Omiš, Pag (Pag), Ploče, Rab (Rab), Sinj, Solin, Split, Šibenik, Trogir, Vis (Vis), Vrgorac, Zadar.
4. Teritorijalno područje djelovanja bit će određen posebnim zakonom.
Comments