piše: Zuáne Orlandiniž
Šesti dio teksta Nacrta deklaracije o statusu Dalmacije kojeg izrađuje 120 stručnjaka iz područja lokalne samouprave govori o regionalnoj upravi i sudbenoj vlasti.
4. REGIONALNA UPRAVA
Položaj regionalne uprave
Članak 72.
Regionalna uprava je samostalna; poslove iz svoje nadležnosti obavlja u skladu sa Statutom i zakonom, a za svoj rad odgovorna je Vladi.
Poslove regionalne uprave obavljaju regionalna tijela uprave i druge regionalne organizacije određene zakonom.
Poslovi regionalne uprave i broj regionalnih tijela uprave određuje se zakonom.
Unutrašnje uređenje regionalnih tijela uprave i drugih regionalnih organizacija propisuje Vlada.
Pojedinačni akti i radnje regionalnih tijela uprave i regionalnih organizacija kojima su povjerene ovlasti, moraju biti zasnovani na zakonu.
U sklopu nadzora nad radom regionalnih tijela uprave, na način utvrđen zakonom, Vlada može poništiti ili ukinuti svaki opći i pojedinačni akt regionalnih tijela uprave koji nije u skladu sa Statutom i zakonom.
Ukoliko Vlada ne poništi ili ne ukine akt koji nije u skladu sa Statutom i zakonom, tada Dalmatinski sabor ima pravo zatražiti mišljenje Upravnog suda.
Zakonitost konačnih pojedinačnih akata kojima se odlučuje o pravu, obvezama ili na zakonu zasnovanom interesu, podliježe preispitivanju pred Upravnim sudom u upravnom sporu, ako u određenom slučaju zakonom nije predviđena drugačija sudska zaštita.
5. SUDBENA VLAST
Definicija
Članak 73.
Sudbenu vlast na području AR Dalmacije obavljaju sudovi.
Sudbena vlast je samostalna i neovisna.
Sudovi sude na temelju Ustava RH, Statuta AR Dalmacije, zakona, međunarodnih ugovora i drugih važećih izvora prava.
Primjena prava i ravnopravnosti
Članak 74.
Vrhovni sud Republike Hrvatske, kao najviši sud, osigurava jedinstvenu primjenu prava i ravnopravnost svih u njegovoj primjeni.
Predsjednika Vrhovnog suda AR Dalmacije, uz prethodno mišljenje Opće sjednice Vrhovnog suda AR Dalmacije i nadležnog odbora Dalmatinskog sabora, na prijedlog Guvernera bira i razrješuje Dalmatinski sabor. Predsjednik Vrhovnog suda AR Dalmacije bira se na četiri godine.
Ustanovljavanje, djelokrug, sastav i ustrojstvo sudova te postupak pred sudovima uređuje se zakonom.
Javnost rasprava
Članak 75.
Sudske su rasprave javne i presude se izriču javno, u ime AR Dalmacije.
Javnost se može isključiti iz cijele rasprave ili njezina dijela zbog razloga koji su nužni u demokratskom društvu radi interesa morala, javnog reda ili državne sigurnosti, posebno ako se sudi maloljetnicima, ili radi zaštite privatnog života stranaka, ili u bračnim sporovima i postupcima u svezi sa skrbništvom i posvojenjem, ili radi čuvanja vojne, službene ili poslovne tajne i zaštite sigurnosti i obrane Republike Hrvatske i AR Dalmacije, ali samo u opsegu koji je po mišljenju suda bezuvjetno potreban u posebnim okolnostima u kojima bi javnost mogla biti štetna za interese pravde.
Povjerenje sudačke dužnosti
Članak 76.
Sudačka dužnost povjerava se osobno sucima.
U suđenju sudjeluju suci porotnici i sudski savjetnici, u skladu sa zakonom.
Imunitet
Članak 77.
Suci imaju imunitet u skladu sa zakonom.
Suci i porotnici koji sudjeluju u suđenju ne mogu biti pozvani na odgovornost za izraženo mišljenje ili glasovanje pri donošenju sudbene odluke, osim ako se radi o kršenju zakona od strane suca ili porotnika koje je kazneno djelo.
Sudac ne može u postupku pokrenutom zbog kaznenog djela učinjenog u obavljanju sudačke dužnosti biti pritvoren niti mu može biti određen istražni zatvor bez odobrenja Državnoga sudbenog vijeća.
Stalnost sudačke dužnosti
Članak 78.
Sudačka dužnost je stalna.
Sudac će biti razriješen sudačke dužnosti:
– ako to sam zatraži,
– ako trajno izgubi sposobnost obavljati svoju dužnost,
– ako bude osuđen za kazneno djelo koje ga čini nedostojnim obavljanja sudačke dužnosti,
– ako u skladu sa zakonom, zbog počinjenoga teškog stegovnog djela, tako odluči Regionalno sudbeno vijeće,
– kad navrši sedamdeset godina.
Protiv odluke o razrješenju sudačke dužnosti sudac ima pravo u roku od 15 dana od dana dostave odluke, podnijeti Vrhovnim sudu AR Dalmacije žalbu o kojoj Ustavni sud odlučuje na način i u sastavu određenom Statutarnim zakonom o Vrhovnom sudu AR Dalmacije.
Protiv odluke Državnoga sudbenog vijeća o stegovnoj odgovornosti sudac ima, u roku od 15 dana od dana dostave odluke, pravo žalbe Ustavnom sudu Republike Hrvatske. O žalbi odlučuje Ustavni sud na način i po postupku kako je to određeno Ustavnim zakonom o Ustavnom sudu Republike Hrvatske.
U slučajevima iz stavka 3. i 4. ovoga članka Vrhovni sud dužan je odlučiti u roku od 10 dana od primitka žalbe. Odluka Vrhovnog suda isključuje pravo na tužbu.
Sudac ne može biti premješten protivno njegovoj volji osim u slučaju ukidanja suda ili preustroja suda u skladu sa zakonom.
Sudac ne može obavljati službu ili posao koje je zakon odredio kao nespojive sa sudačkom dužnošću.
Regionalno sudbeno vijeće
Članak 79.
Regionalno sudbeno vijeće je samostalno i neovisno tijelo koje osigurava samostalnost i neovisnost sudbene vlasti u AR Dalmaciji.
Regionalno sudbeno vijeće, u skladu s Ustavom i zakonom, samostalno odlučuje o imenovanju, napredovanju, premještaju, razrješenju i stegovnoj odgovornosti sudaca i predsjednika sudova, osim predsjednika Vrhovnog suda AR Dalmacije.
Odluke iz stavka 2. ovoga članka Regionalno sudbeno vijeće donosi na nepristran način, a na temelju kriterija propisanih zakonom.
Regionalno sudbeno vijeće sudjeluje u osposobljavanju i usavršavanju sudaca i drugog pravosudnog osoblja.
Regionalno sudbeno vijeće ima jedanaest članova, a čine ga devet sudaca i dva sveučilišna profesora ustavnopravnih znanosti.
Članovi Regionalnog sudbenog vijeća biraju predsjednika između sebe.
Predsjednici sudova ne mogu biti birani za članove Državnoga sudbenog vijeća.
Članovi Regionalnog sudbenog vijeća biraju se na razdoblje od četiri godine, s tim da članom Regionalnog sudbenog vijeća nitko ne može biti više od dva puta.
Djelokrug, ustrojstvo, način izbora članova i način rada Državnoga sudbenog vijeća uređuju se zakonom.
6. REGIONALNO JAVNO ODVJETNIŠTVO
Definicija
Članak 80.
Regionalno javo odvjetništvo je samostalno i neovisno pravosudno tijelo ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela, poduzimati pravne radnje radi zaštite imovine AR Dalmacije te podnositi pravna sredstva za zaštitu Ustava RH, Statuta AR Dalmacije, zakona i prava.
Glavni regionalni javni odvjetnik
Članak 81.
Glavnoga regionalnog javnog odvjetnika AR Dalmacije imenuje na vrijeme od četiri godine Dalmatinski sabor, na prijedlog Vlade AR Dalmacije, uz prethodno mišljenje nadležnog odbora Dalmatinskog sabora.
Zamjenike glavnih regionalnih javnih odvjetnika, u skladu sa Statutom i zakonom, imenuje, razrješuje i o njihovoj stegovnoj odgovornosti odlučuje Regionalno sudbeno vijeće.
Odluke iz stavka 3. ovoga članka Regionalno sudbeno vijeće donosi na nepristran način, a na temelju kriterija propisanih zakonom.
Zamjenici regionalnih državnih javnih odvjetnika svoju dužnost obavljaju stalno.
Regionalno odvjetničko vijeće
Članak 82.
Regionalno odvjetničko vijeće ima jedanaest članova, a čine ga devet zamjenika regionalnog javnog odvjetnika i dva sveučilišna profesora pravnih znanosti.
Članovi regionalnog odvjetničkog vijeća biraju se na vrijeme od četiri godine, s tim da članom Regionalnog odvjetničkog vijeća nitko ne može biti više od dva puta.
Članovi regionalnog odvjetničkog vijeća biraju predsjednika između sebe.
Čelnici javnih odvjetništava ne mogu biti birani za članove Regionalnog odvjetničkog vijeća.
Djelokrug, ustrojstvo, način izbora članova i način rada Regionalnog odvjetničkog vijeća uređuju se zakonom.
Ustanovljavanje, ustrojstvo, djelokrug i nadležnost regionalnog odvjetništva uređuju se zakonom.
7. REGIONALNI JAVNI PRAVOBRANITELJ (REGIONALNI OMBUDSMAN)
Regionalni ombudsman
Članak 83.
Regionalni javni pravobranitelj (u daljnjem tekstu: Regionalni ombudsman) nezavisno je i samostalno tijelo AR Dalmacije, koji štiti ljudska prava i slobode svake pojedinačne osobe ili skupine, zajamčena Ustavom RH, Statutom AR Dalmacije, zakonima, ratificiranim međunarodnim ugovorima o ljudskim pravima i slobodama, općeprihvaćenim pravilima međunarodnog prava, i propisima AR Dalmacije.
Zaštita ljudskih prava i sloboda
Članak 84.
Regionalni ombudsman posebno štiti ljudska prava i slobode od povreda učinjenih nezakonitim, nesvrsishodnim i neefikasnim postupanjem tijela državne, regionalne i lokalne samouprave, organizacija te javnih i privatnih poduzeća te ustanova koje vrše upravne i javne poslove, a čiji je osnivač privatna osoba, država, regija odnosno lokalna samouprava na području AR Dalmacije.
Izbor regionalnog ombudsman
Članak 85.
Regionalnog ombudsmana bira i razrješava Dalmatinski sabor dvotrećinskom većinom glasova ukupnog broja zastupnika.
Regionalni ombudsman ima zamjenike, čiji se broj, uvjeti za izbor, način izbora i nadležnosti uređuju Zakonom o regionalnom javnom pravobranitelju.
Regionalni ombudsman i njegovi zamjenici za svoj rad odgovorni su Saboru.
Izvješće Dalmatinskom saboru
Članak 86.
Regionalni ombudsman dužan je jednog godišnje, najbolje na kraju tekuće ili na početku iduće godine podnijeti usmeno izvješće pred Dalmatinskim saborom.
O izvješću se glasa nadpolovičnom većinom svih zastupnika.
U slučaju da ne prođe izvješće, Regionalni ombudsman dužan je podnijeti neopozivu ostavku.
Imunitet regionalnog ombudsmana
Članak 87.
Regionalni ombudsman i njegovi zamjenici uživaju zaštitu kao zastupnici u Saboru.
Imunitet se skida zbog uvijeta i na način koji je propisan za zastupnike u Saboru.
8. VRHOVNI SUD AUTONOMNE REGIJE DALMACIJE
Vrhovni sud AR Dalmacije
Članak 88.
Vrhovni sud AR Dalmacije čini trinaest sudaca koje bira Dalmatinskii sabor dvotrećinskom većinom glasova ukupnog broja zastupnika iz reda istaknutih pravnika, osobito sudaca, državnih odvjetnika, odvjetnika i sveučilišnih profesora pravnih znanosti, na način i u postupku propisanim ustavnim zakonom.
Mandat suca Vrhovnog suda traje osam godina, a produžuje se do stupanja na dužnost novog suca u slučaju da do njegova isteka novi sudac nije izabran ili nije stupio na dužnost, a iznimno najdulje do šest mjeseci.
Postupak kandidiranja sudaca Vrhovnog suda i predlaganja za izbor Dalmatinskom saboru provodi odbor Dalmatinskog sabora, nadležan za Statut.
Vrhovni sud AR Dalmacije bira predsjednika suda na vrijeme od četiri godine.
Nespojivost dužnosti i imunitet
Članak 89.
Suci Vrhovnog suda AR Dalmacije ne smiju obavljati nijednu drugu javnu ni profesionalnu dužnost.
Suci Vrhovnog suda AR Dalamcije imaju imunitet kao i zastupnici u Dalmatinskom saboru.
Imunitet se skida zbog uvijeta i na način koji je propisan za zastupnike u Saboru.
Razrješenje
Članak 90.
Sudac Vrhovnog suda AR Dalmacije može biti razriješen dužnosti prije isteka vremena na koje je izabran ako zatraži da bude razriješen, ako bude osuđen na zatvorsku kaznu, ili ako trajno, što utvrđuje sam Sud, izgubi sposobnost da obavlja svoju dužnost.
Odluke Vrhovnog suda
Članak 91.
Vrhovni sud AR Dalmacije:
– odlučuje o suglasnosti zakona s Ustavom i Statutom,
– odlučuje o suglasnosti drugih propisa s Ustavom, Statutom i zakonom,
– može ocjenjivati statutarnost zakona te statutarnost i zakonitost drugih propisa koji su prestali važiti ako od tog prestanka do podnošenja zahtjeva ili prijedloga za pokretanje postupka nije prošlo više od godine dana,
– odlučuje povodom statutarnih tužbi protiv pojedinačnih odluka regionalnih tijela, tijela jedinica lokalne samouprave te pravnih osoba s javnim ovlastima kad su tim odlukama povrijeđena ljudska prava i slobode, kao i pravo na lokalnu samoupravu zajamčeni Ustavom Republike Hrvatske i Statutom AR Dalmacije,
– prati ostvarivanje statutarnosti i zakonitosti te o uočenim pojavama nestatutarnosti i nezakonitosti izvješćuje Dalmatinski sabor,
– rješava sukob nadležnosti između tijela zakonodavne, izvršne i sudbene vlasti,
– odlučuje, u skladu sa Statutom, o odgovornosti Guvernera AR Dalmacije,
– nadzire statutarnost programa i djelovanja političkih stranaka i može, u skladu sa Statutom, zabraniti njihov rad,
– nadzire statutarnost i zakonitost izbora i regionalnog referenduma i rješava izborne sporove koji nisu u djelokrugu sudova,
– obavlja druge poslove određene Ustavom.
Nedonošenje propisa
Članak 92.
Ako Vrhovni sud utvrdi kako nadležno tijelo nije donijelo propis za izvršenje odredaba Statuta, zakona i drugih propisa, a bilo je dužno takav propis donijeti, o tome obavještava Vladu, a o propisima koje je bila dužna donijeti Vlada, obavještava Dalmatinski sabor.
Ukidanje zakona
Članak 93.
Vrhovni sud AR Dalmacije ukinut će zakon ako utvrdi kako je nestatutaran.
Vrhovni sud AR Dalmacije ukinut će ili poništiti drugi propis ako utvrdi kako je nestatutaran ili nezakonit.
U slučajevima iz članka 91. stavka 1. aineje 3., ako Vrhovni sud AR Dalmacije utvrdi kako zakon nije bio u skladu sa Statutom ili kako drugi propis nije bio u skladu sa Statutom i zakonom, donijet će odluku o utvrđenju nestatutarnosti ili nezakonitosti.
Izbor sudaca Vrhovnog suda AR Dalmacije
Članak 94.
Postupak i uvjeti za izbor sudaca Vrhovnog suda AR Dalmacije i prestanak njihove dužnosti, uvjeti i rokovi za pokretanje postupka ocjene ustavnosti i zakonitosti, postupak i pravno djelovanje njegovih odluka, zaštita ljudskih prava i sloboda zajamčenih Statutom i druga pitanja važna za izvršavanje dužnosti i rad Vrhovnog suda AR Dalmacije uređuju se statutarnim zakonom.
Statutarni zakon donosi se po postupku određenom za promjenu Statuta.
Unutarnje ustrojstvo Vrhovnog suda AR Dalmacije uređuje se njegovim poslovnikom.
Komentáře