piše: Monika Angelli
Ječer je bilo Valentinovo - dan prijateljstva i zaljubljenih. No, Valentinovo nije samo dan prijatelja i zaljubljenih, to je i dan prijateljstva, dan iskazivanja ljubavi prema svakome koga volite. Imaju li ikakve veze Dalmacija i Valentinovo?
14. veljače je postao omražen datum na prostoru bivše nam države. I katolici i muslimani i pravoslavci smatraju kako je proslava Valentinova zapadnjačka dekadencija i kako to nema nikakve veze s njihovom tradicijom. Krenemo li dublje u povijest vidjet ćemo kako takva teza ne stoji.
Povijest
Početak obilježavanja današnjeg Valentinova potječe daleko u povijest u vrijeme staroga Rima. Naime, car Klaudije II. Gotski (Marcus Aurelius Claudius Gothicus 214.-270.) zabranio je ženidbu vojnicima kako bi spriječio njihovu želju za ostankom kod kuće umjesto odlazak u rat. No, u to doba u gradu Terni (latinski: Interimna) živio je i paganski svećenik imenom Valentin (Valentinus). Svećenstvo je moralo poštovati odluku Rima, ali Valentin je ipak ostao dosljedan i potajno vjenčavao vojnike koji su se htjeli ženiti. Ovo ženiti moramo uzeti s rezervom, jer ženidba i brak kakv danas poznajemo nastaje 1804. Napoleonovim zakonikom.
Dok je bio u kućnom pritvoru u kojega je strpao zbilja moćan sudac Asterije (Asterius), sudac ga ja posjećivao i raspravljao s njim o raznim stvarima. Sam je sudac jednom napisao kako je mnogo naučio u raspravama s Valentinom. Ipak, sudac je stavio Valentina na kušnju i doveo mu sučevu slijepu kćer, Liviju. Ako će Valentin uspjeti djevojci vratiti vid, Asterije će učiniti sve što bi ovaj zatražio. Valentin je, prema predaji, položio ruke na njezine oči i vratio joj vid.
Do zemlje ponižen, sudac je upitao Valentina što može učiniti za njega. Valentin je, navodno, odgovorio neka razbije sve idole oko sučeve kuće i neka pusti na slobodu sve nepravedno osuđene. Sudac je, prema legendi, poslušao Valentina i, kao rezultat porušio sve kipove idola te oslobodio sve nepravedno osuđene zatvorenike pod svojom vlašću.
Druga priča kaže, Valentin se zaljubio u carevog slijepog sina - Livio - koji mu je sretno uzvraćao ljubav. Doznavši to, Klaudije II. Gotik mladog svećenika, Valentin je tada imao 26 godina, prvo pošalje na istočni front - Dacia, a kada Valentin dezertira, strpaju ga u tamnicu. Valentin je utamničen, noć prije blagdana Luperkalija (dan darivanja ljubavi), 14. veljače. Valentina je u tamnici redovito posjećivao Livio, sve dok njegov otac to nije doznao, te ubio vlastitog sina. Valentin je nakon toga mučen na razne načine sve dok nije, u svojoj 63. godini života, 14. veljače nije pribijen na kulisu u obliku srca na kojoj je i umro.
Uspostavom kršćanstva na Nicejskom saboru 325. godine, Valentina se proglašava svecem, blagdan Luperkalija i dan utamničenja Valentina se spajaju u jedan dan - dan sv. Valentina.
Valentin je jedini paganski svećenik koji je proglašen svecem.
Tradicija
Vjeruje se kako je prva zabilježena povezanost Valentinova s romantičnom ljubavlju u Ptičjem parlamentu Geoffreya Chaucera (1382.), viziji iz snova koja prikazuje parlament u kojem ptice biraju svoje partnere. Poštujući prvu godišnjicu zaruka petnaestogodišnjeg engleskog kralja Richarda II s petnaestogodišnjom Anne od Bohemije, Chaucer je napisao (na srednjoengleskom ):
"Jer to je bilo na dan Valentinova Kad svaki gnusac dolazi tamo provjeriti svoj način Od svake kinde koju ljudi misle I da tako veliku buku naprave Zemlju, i zrak, i stablo, i svako jezero Tako je puno bilo, da nije bilo mjesta za mene da stojim, tako je bilo puno mjesta."
Najraniji opis 14. veljače kao godišnje proslave ljubavi i prijateljstva pojavljuje se u Povelji Suda ljubavi. Povelja, koju je navodno izdao Charles VI. od Francuske u Mantes-la-Jolieu 1400. godine, opisuje raskošne svečanosti na kojima će sudjelovati nekoliko članova kraljevskog dvora, uključujući gozbu, ljubavne pjesme i natjecanja u poeziji, viteške borbe i ples. Usred tih svečanosti, prisutne dame bi saslušale i odlučile o sporovima ljubavnika. Nema drugih podataka o dvoru, a nitko od onih koji su imenovani u povelji nije bio prisutan u Mantesu osim Charlesove kraljice, Isabeau od Bavarske, koja je sve to možda umislila dok je čekala da nestane kuga.
U Dalmaciji
Godine 1797., šibenski izdavač izdao je El ghuven Valentino (Vladi Valentin), koji je sadržavao mnoštvo predloženih sentimentalnih stihova za mladog ljubavnika koji nije mogao sastaviti svoje. Tiskari su već počeli proizvoditi ograničeni broj čestitki sa stihovima i skicama, nazvanih "mehanički Valentinki". Papirnate čestitke za Valentinovo postalo je toliko popularno u Dalmaciji početkom 19. stoljeća da su se sklapale u manufakturama. Otmjene čestitetke izrađivana su od prave čipke i vrpci, s papirnatom čipkom uvedenom sredinom 19. stoljeća. Godine 1835. 10 000 čestitki za Valentinovo poslano je dalmatinskom poštom, unatoč tome što je poštarina bila skupa.
Smanjenje poštanskih cijena nakon poštanskih reformi s izumom poštanske marke dovelo je do porasta broja objavljenih Valentinova, sa 60 000 poslanih samo godinu dana nakon dolaska poštanske marke u Dalmaciji. To je prvi put omogućilo anonimnu razmjenu čestitki, što se uzima kao razlog za iznenadnu pojavu živahnih i gotovo opscenih stihova u dobu inače realističkom.
Godine 1868. dalmatinska tvrtka za proizvodnju čokolade "Phillippi", za vrijeme Jugoslavije prozvana "Favorit" iz Nerežišća na Braču kreirala je za Valentinovo "La scatula eleganta" – ukrašenu bombonijeru – u obliku srca. Kutije punjenih čokolada brzo su postale povezane s praznikom. U drugoj polovici 20. stoljeća praksa razmjene karata proširena je na sve vrste darova, poput darivanja nakita, ali najčešće se darivao buket ruža i bombonjera.
Pojava novih medija stvara nove tradicije, unatoč tome nešto manje od polovice odraskog stanovništva troši na Valentinovo, a godišnje se potroši oko 100.000 € na čestitke, cvijeće, čokolade i druge darove.
Crkva i Valentinovo
Do prijelomne godine za Dalmaciju 1939. rimokatolička crkva u Dalmaciji blagonaklono je gledala na ovaj praznik i poticala ga. Danas iz crkve, ali i iz organizacija koje se plaćaju iz Rusije govore kako je to zapadnjački dekadentski praznik koji nikada ranije nije postojao. Ova praksa je opasna i treba je se zaustaviti njezino djelovanje.
A do tada... Uživajte u Valentinovu.
Comentários