Piše: Goran Marasović
Šef prodalmatinske inicijative Dalmatinski klub, Zuáne Orlandini uputio je Prijedlog potrošnje proračuna RH koji se od Hrvatskog sabora i Vlade RH zahtjeva neka poštuju zakonsku obavezu kada je financiranje lokalne samouprave u pitanju.
Prema zakonu, Dalmaciji pripada minimalno 30% sredstava iz Državnog proračuna Republike Hrvatske, od čega minimalno 40% treba biti izdvojeno na kapitalne investicije u regiji. Do sada je Dalmacija iz Državnog proračuna dobivala manje od 2%, dok je uplaćivala 65% ukupnih sredstava koje se sliju u državnu blagajnu.
Predstavnici Dalmatinskog kluba na svojoj su skupštini u raspravi utvrdili kako će Dalmacija i ove godine biti oštećena za minimalno 63% sredstava koja se sliju u Državni proračun, što iznosi oko 160 mlrd eura. Istaknuli su kako niti jedna Vlada RH, od usvajanja onih protuzakonitih izmjena i dopuna Ustava RH u ljeto 1990. godine, nije poštovala zakonsku obavezu, čime je Dalmacija do sada oštećena za više od 350 mlrd eura.
Predsjednik inicijative Dalmatinski klub, Zuáne Orlandini je rekao kako je Zakon o izvršenju Državnog proračuna RH za 2024. ne samo u suprotnosti sa zakonom, već i s Ustavom RH. Objasnio je kako se, umjesto obvezatnih sredstava za kapitalne investicije, Dalmaciji preusmjeravaju transferna sredstva za isplatu zarada u osnovnom i u srednjem obrazovanju, što do sada nije bio slučaj.
„Takvo usmjeravanje, u ovom slučaju, onemogućava mogućnost kako bi unutar proračuna lokalnih samouprava bilo dovoljno sredstava koja bi bila namijenjena daljim razvojnim programima“, rekao je Orlandini.
Dodao je kako se stanovnicima Dalmacije dnevno vraća nešto više od 1,2 eura po glavi stanovnika za razvoj i ocijenio kako je riječ o simboličnim sredstvima s kojima se malo toga može učiniti. Posebno s obzirom na to kako svaki stanovnik Dalmacije u Državni proračun uplati 63,5 eura.
„To je posljedica toga što se ne poštuju prava stanovnika naše regije, a stanovnici Dalmacije zaslužuju bolje, jer su zaradili ta sredstva, i konačno ta sredstva im prema svim sakralnim, svjetovnim i prirodnim zakonima pripadaju“, naveo je Orlandini.
Poručio je Vlastima u Zagrebu kako, ukoliko zaista žele vidjeti Republiku Hrvatsku kao bogatu i prosperitetnu državu, jaku članicu EU, onda moraju poštivati Ustav i zakone ove države.
Mal, ali bitan komad kolačaKoordinator prodalmatinske inicijative DDF, Vedran Bralić napisao je sinoć na društvenim mrežama kako su stanovnici Dalmacije svjesni teške ekonomske krize u Republici Hrvatskoj i dodao kako je jedino na čemu inzistiraju je to da Dalmaciji pripadne ono što joj prema Ustavu RH i pozitivnopravnim propisima pripada, a to je mnogo više od 2% Državnog proračuna.
„Svjesni smo kako je, s obzirom na ukupnu ekonomsku i privrednu situaciju u Republici Hrvatskoj, proračunski kolač veoma mali, ali Dalmacija samo traži neka se od tog malog kolača dodijeli dio koji joj prema Ustavu i zakonu pripada“, napisao je Bralić.
Založio se za sustavno rješavanje pitanja financiranja Dalmacije kroz donošenje zakona o financiranju ove regije i podsjetio kako se na usvajanje tog zakona čeka već preduge 34 godine.
„S obzirom na to kako se ovo pitanje očito neće uspjeti sustavno riješiti do izglasavanja Državnog proračuna za 2025. godinu, županijske skupštine četiriju dalmatinskih županija, kao ovlašteni predlagači, trebale bi usvojiti amandmane kojima se traži od Vlade RH i Hrvatskog sabora neka bude ispoštovana ustavno i zakonsko jamstvo za povratak sredstava lokalnoj samoupravi, od čega je 40% namijenjeno za kapitalna ulaganja“, napisao je Bralić.
Delegacija Monitoring odbora Parlamentarne skupštine Vijeća Europe nalazi se u višednevnoj posjeti Republici Hrvatskoj vezano uz prisustvo Europskog javnog tužitelja u Republici Hrvatskoj.
S njima je jučer razgovarao predsjednik Hrvatskog Sabora, Gordan Jandroković o temama kao što su reforma pravosuđa, antikorupcijska politika, mediji, regionalizacija i decentralizacija, kao i o „nekim skorašnjim događanjima na političkoj sceni u Republici Hrvatskoj“, priopćeno je iz Jandrokovićevog ureda.
Nezadovoljstvo izdvajanjima za Dalmaciju
Šefica delegacije Monitornog odbora Parlamentarne skupštine vijeća Europe, Josette Durrieu jučer je u razgovoru s predsjednikom Hrvatskog Sabora, Gordanom Jandrokovićem prenijela nezadovoljstvo Državnim proračunom Republike Hrvatske za 2024. i zatražila neka se odmah osigura poštivanje ustavne i zakonske obaveze o sufinanciranju lokalne samouprave.
Kako je doznaje, Durrieu je u razgovoru s Jandrokovićem ukazala na to kako se županijski proračuni, posebno proračuni četiriju dalmatinskih županija ponovo predstavljaju većim nego što realno jesu, tako što se u njega računaju i sredstva koja se izdvajaju za obrazovanje i financiranje rada lokalnih samouprava, a koja na računu dalmatinskih županija ne ostaju duže od jedan dan.
Rekla je kako Vijeće Europe inzistira na tome kako se hitno mora naći trajno rješenje za financiranje dalmatinskih županija i lokalnih samouprava na području Dalmacije i kako mora doći do regionalizacije i decentralizacije s naglaskom na fiskalnu decentralizaciju. Podsjetila je kako je hrvatski nacionalni parlament usvojio platformu koja upravo na to i poziva.
Gospođa Durrieu je rekla kako podržava ideju regionalizacije i decentralizacije, posebno fiskalne decentralizacije i trajnog financiranja nadležnosti na lokalnom i županijskom nivou i najavila kako će vrlo brzo biti obnovljen rad Radne grupe za izradu zakona o financiranju nadležnosti dalmatinskih županija, navodi se u priopćenju ureda predsjednika Hrvatskog sabora.
Vlada krši zakone – Dalmacija oštećena
Koordinator prodalmatinske inicijative DDF, Vedran Bralić izjavio je danas kako se zakonom o izvršenju Državnog proračuna za 2024. ponovo gaze Ustav i zakoni, jer još jednom nisu predviđena zakonom zajamčena sredstva za proračun dalmatinskih županija.
Bralić je rekao kako je zakonom o izvršenju Državnog proračuna Dalmacija oštećena za sredstva predviđena za kapitalna ulaganja.
“Ponovo se ne poštuju prava stanovnika Dalmacije. Ako Republika Hrvatska zaista želi biti razvijeni dio Europske unije, onda mora početi poštivati vlastite pravne norme koje je donio njezin parlament”, poručio je Bralić.
Naveo je kako je prije više tjedana predsjedniku Vlade Republike Hrvatske, Andreju Plenkoviću i predsjedniku Hrvatskog sabora, Gordanu Jandrokoviću uputio Platformu DDF-a za izradu zakona o financiranju Dalmacije, ali odgovor ni do danas nije dobio.
“Upućujemo apel državnim vlastima neka se sustavno riješi ovo pitanje, a kad se riješi, onda neka se rješava ono što je na dnevnom redu Vlade i Sabora”, kazao je Pastor.
Rekao je i to kako nije uspio stupiti u kontakt s ministrom financija, markom Primorcem iako je na sve načine pokušao, kako bi se konačno napisao zakon o financiranju Dalmacije.
“Osim na televiziji, ministra financija se ne može ni vidjeti ni čuti, a u uredu ga po običaju nema. Obraćao sam mu se u više navrata. S kim onda razgovarati u državnoj vlasti oko zakona o financiranju”, upitao je Bralić.
Sve ovo snažno daje do znanja kako je Dalmacija hrvatskoj politici bitna samo kada treba biti krava muzara vladajućima, dok nikoga nema kada se Dalmaciji treba vratiti opljačkano.
Comments