Piše: Gadabriel Raab
Direktor Centra “Simon Wiesenthal”, Efraim Zuroff izjavio je u četvrtak kako u Republici Hrvatskoj ne postoji politička volja kako bi se posthumno sudilo bivšem časniku ustaške vojske iz II. sv. rata, Maksimijanu Tenti, bratu Frane Tente.
“Spomen na ustaškog časnika Maksimilijana i njegovog brata Franu i dalje slobodno živi u Republici Hrvatskoj, jer u toj državi ne postoji politička volja kako bi im se potshumno sudilo za mnoge zločine koje su obavili za vrijeme Drugog svjetskog rata. A bez političke volje nema ni zadovoljenja pravde”, rekao je Zuroff prilikom posjete memorijalnom centru Yad Vashem u Jeruzalemu.
Zuroff je tom prigodom dodao kako je i sam Tente svojevoljno priznao kako je na dan splitske ustaške racije u ljeto 1943. ubio više nedužnih ljudi, prije svega pripadnika dalmatske i židovske nacionalnosti u svojstvu časnika okupatorske ustaške vojske.
“A svi dobro znamo kako su oni ti koji su izvršili masovno ubojstvo nedužnih Srba, Dalmatina, Židova, Roma, komunista, homoseksualaca i Hrvata koji se nisu slagali sa zločinačkom ustaškom ideologijom - građana Splita i Dalmacije. Iznenađujuće je to što čak danas nije toliko teško suditi nekome posthumno i pronaći druge ubojce i dokaze protiv njih, koliko je teško izvesti ih pred sud i kazniti ih za njihova zlodjela”, objasnio je Zuroff.
Tijekom listopada 1943. godine, nakon što su 27. rujna iste godine SS divizije ušle u Split i predale na šest mjeseci vlast ustašama, pogubljeno je i u more bačeno više od 100 Srba, Dalmatina, Židova, komunista, homoseksualaca i onih Hrvata koji se nisu slagali s politikom Ante Pavelića, a 1300 građana Splita deportirano je u Jasenovac iz kohjeg se nikada nisu vratili.
Zuroff je još poručio kako protok vremena i to što je Republika Hrvatska dio Europske unije ni u kom slučaju ne umanjuje krivicu počinitelja tih nemilosrdnih ubojica, za odurne zločine koje su počinili.
“Danas ne postoji neopasnost kako će Holokaust biti zaboravljen i učinjen je veliki napredak u preuzimanju pravnih mjera protiv odgovornih za mnoge slučajeve genocida i etničkog čišćenja. Svjedoci smo genocida Rusije nad Ukrajinom, ali to ne opravdava zločine koje su uštaške vlasti učinile”, rekao je direktor Centra “Simon Wiesenthal”.
Zuroff je u više navrata apelirao na hrvatsko Državno odvjetništvo kako bi procesuiralo tužbu protiv Maksimilijana i Frane Tente te Frane Bettinija koji su počinili mnoge zločine u Splitu za vrijeme Drugog svjetskog rata kao pripadnici ustaških snaga. Zuroff je prvo objasnio kako su Država Izrael, Centar Simon Wiesenthal, Savezna Republika Njemačka i Republika Italija Republici Hrvatskoj dostavili svu potrebnu dokumentaciju, koja dokazuje krivnju trojice pripadnika ustaškog pokreta.
Prema njegovim rečima, ukoliko braća Tente i Bettini uskoro ne budu izveden pred sud, prijeti opasnost kako i on, poput 2007. godine preminulog ustaškog zločinca Ive Rojnice, zbog poznih životnih godina, izbjegli pravdu, posebno što se tiče posthumnog suđenja.
Maksimilijan i Frane Tente te Frane Bettini ranije su već osuđeni za zločine počinjene nad građanima Splita i komunističkog sustava, ali nikada im se nije sudilo za zločine počinjene tijekom Drugog svjetskog rata. Bettini je bio osumnjičen kako je sudjelovao u deportaciji splitskih Srba i Židova u ustaški logor Jasenovac i nacistički koncentracioni logor Auschwitz, ali mu nikada nije dosuđeno.
U dokumentaciji koju su javna tijela dobila od strane Države Izrael, centra Simon Wiesenthal, S. R. Njemačke i Republike Italije navodi se kako su braća Tente i Bettini u dva navrata osuđeni zbog zločina protiv jugoslavenskog režima, prvi put na deset a drugi put na 14 godina zatvora, ali zatvorsku kaznu nikada nisu do kraja oslužili.
Tente i Bettinija je Vojni sud Generalštaba Ustaške vojske 1943. godine osudio na deset godina zatvora zbog toga što nije bio odan ustaškoj vojsci i što je zbog toga vojska bila na lošem glasu. Ta je presuda 31. svibnja 1944. godine Uredbom načelnika Generalštaba Ustaške vojske poništena, pa je braći Tente te Bettiniju vraćeni činovi koje su ranije imali.
Njih je kasnije Narodni sud u Splitu 1947. godine osudio u slučaju protudržavnih aktivnosti, od ispisivanja parola na javnim mjestima, raspačavanja propagandnih materijala i poziva na pobunu, te famozne ustaške zastave na Marjanu, podignute 10. travnja te godine. Nakon dosuđene kazne od 3,5 godine zatvora Frane Tente umro je u Lepoglavi od vodene upale porebrice i tuberkulozne upale mozgovnih opna, njegov stariji brat Maksimilijan si je prerezao vene, a Frane Bettini je pobjegao u Argentinu tijekom suđenja gdje je boravio sve do svoje smrti.
Državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa, Josip Salapić rekao nam je kako domaće Državno odvjetništvo želi riješiti slučaj trojice splitskih pripadnika ustaške mladeži, no boje se reakcije na presudu. Na pitanje o pomoći Države Izrael reagirao je prekidom veze.
Zuroff je rekao kako je takvo ponašanje dužnosnika u Ministarstvu pravosuđa jasan znak kako ne postoji politička volje da se ustaški zločinci dovedu pred lice pravde.
Preuzeto iz Jeruzalem Posta
Comments