Piše: Marietta Candi
Članica Radne skupine za usklađivanje statuta četiriju dalmatinskih županije s Ustavom Republike Hrvatske, Marijana Tomić izjavila je kako je Ustavni sud odluku o neustavnosti statuta donio nelegitimnim tumačenjem Ustava RH.
Tomić se ogradila i rekla kako se ovdje radi o njezinom privatnom mišljenju kao ustavne pravnice i kao zdravo razumne osobe.
Tomić je na nedjeljnoj tribini Dalmatinskog kluba koji se održao u Dubrovniku ocijenila kako je USUD-RH odluku donio na osnovu svojih „rigidnih i dogmatskih” stavova, prema kojima je Republika Hrvatska visoko centralizirana i ekstremno unitarna država, i gdje su županije samo oblik administrativno-teritorijalnih jedinica, a ne jedinice lokalne samouprave II°.
“Usuglašavanje s Ustavom Republike Hrvatske izvršeno je prema zauzetom gledištu i mišljenju USUD-RH, a ne prema odredbama samog Ustava i time su te odredbe neprovodive”, rekla je ona i dodala kako je ona izdvojila svoje mišljenje tijekom rada Radne skupine.
Tomić je upozorila kako je Radna skupina postigla suglasnost i oko članka prvog usuglašenih Statuta kako je određena “županija autonomna lokalna samouprava II° Republike Hrvatske osnovana na temelju Ustava RH”, i dodala kako je to netočno, jer županije nisu osnovane Ustavom, a posebno ne voljom građana.
„Da se građane pita, ne bi postojala 21 županija, već isključivo regije i to njih pet“, rekla je Tomić.
Član Predsjedništva Dalmatinskog kluba, Damir Janković rekao je kako se u izmjenama Statuta četiriju dalmatinskih županije krije, između ostalog, i “antidalmatinsko i antimediteransko stajalište Vlade RH”, jer se dalmatinskim županijama uskraćuje mogućnost sudjelovanja u zakonodavnoj vlasti i kako samo daje svoje mišljenje. Jankov je kao primer europske prakse naveo Helsinšku deklaraciju o regionalnoj samoupravi, kojom je predviđena mogućnost uključivanja regionalnih vlada u procese donošenja odluka na državnom nivou ako one utječu na interese regija.
“Jadranske županije u sastavu RH jedine su mediteranska regije koja nemaju svoj parlament, svoju vladu i svog guvernera. Stoga je ovako uspostavljen sustav javne vlasti u RH izrazito antidalmatinski i antimediteranski, ako hoćete i antieuropski. Ono što nam treba su europske i mediteranske vrijednosti za koje se trebamo čvršće zalagati, a zato su navedeni stavovi europskih institucija, ne samo antidalmatinski i antimediteranski, već i antieuropski”, rekao je Janković.
Koordinator prodalmatinske inicijative DDF, Vedran Bralić rekao je kako će svatko tko glasa za izmjenjene Statute Dalmacije zapravo glasati protiv Dalmacije i za još unitarniju Republiku Hrvatsku.
“Smatram kako Republika Hrvatska treba biti složena država u kojoj će Dalmacija biti jedna od pet autonominih jedinica. Samo onda ćemo imati one ingerencije koje su Dalmaciji potrebne i moći rekonstruirati onaj nivo prava koja je imala tijekom povijesti”, rekao je Bralić.
Dodao je kako će novi statuti ubiti lokalnu samoupravu II° u Dalmaciji, aka županije, i postaviti još čvršću željeznu omču oko njezina vrata, ali kada županijska samouprava bude svedena na puku formalnost, borba za njezina stečena prava trebala bi se nastaviti u pravcu zahtjeva za reintegraciju svih dijelova Dalmacije, koji su u sastavu RH i dalje za autonomiju.
Bralić je istaknuo kako Dalmacija ima svako povijesno, naravno, sakralno i svjetovno pravo biti autonomna regija sa svojim parlamentom, vladom i guvernerom.
„U povijesti je Dalmacija imala i vlastitu monetu – dalmatsku lyru – danas ne smije ni disati bez dopuštenja Zagreba, Osijeka i Mostara. To se mora promijeniti, što prije to bolje“, rekao je Bralić na tribini.
Tribinu “Hoće li izmijenjeni statuti ubiti Dalmaciju” organizirala je u Zadru nevladina organizacija Dalmatinski klub.
Comments