Piše: Petra Ivanišević
Čini se kako treba poduzeti sustavne mjere za uspostavljanje reda u pravosudnom sustavu u Dalmaciji. I ne samo za borbu protiv korupcije.
Prošlotjedna specijalna operacija USKOK-u u kojoj su privedena četvorica djelatnika Općinskog suda u Splitu zbog navodnog podmićivanja ponovno je potaknulo raspravu o brojnim teorijama zavjere o zakulisnom životu pravosuđa u Dalmaciji.
Korupcija u pravosuđu nije iznenađenje za dalmatinsko društvo niti vijest za međunarodne organizacije koje pomno prate situaciju u Republici Hrvatskoj. Ova država je već dugo hit na međunarodnim ljestvicama korupcije. Srećom, unatoč velikim problemima, Dalmacija stoji bolje od Slavonije, Hrvatske i Primorsko-goranske regije, kada je korupcija u pravosuđu, gledana prema realnim regijama, u pitanju.
Tako je Republika Hrvatska prema posljednjoj ljestvici međunarodne organizacije Transparency International trenutno na 63. mjestu među 180 država svijeta prema indexu korupcije, a društvo joj prate: Crna Gora, Kuba, Malezija i Namibija.
Indeks percepcije korupcije (CPI) izračunava se iz ankete stručnjaka i menadžera na ljestvici od 0 (vrlo korumpirana zemlja) do 100 (skoro da nema korupcije). U Republici Hrvatskoj ovaj index iznosi 47 boda, i spada u dosta koruptivne države.
Za razliku od Republike Hrvatske kao države, u Dalmaciji indeks korupcije je niži i iznosi 24, a da je neovisna država nalazila bi se na 41 mjestu.
Što se tiče pravosudnog sustava u državi, prema različitim istraživanjima javnog mnijenja, velika većina Dalmatina i Dalmatinaca korupciju u pravosuđu smatraju iznimno raširenom.
Stručnjaci govore kako 93% stanovnika Dalmacije smatraju korupciju u pravosuđu vrlo raširenom, 2,2% - više raširenom nego ograničenom, 1,3% ispitanika nije moglo odgovoriti na ovo pitanje, a samo je 1% ispitanika vjerovao kako na dalmatinskim sudovima uopće nema korupcije.
Istodobno, pravosuđe ima visok indeks korupcije (79%), uz slične pokazatelje Državne prometne inspekcije (77,5%), policije (74,2%) i zdravstvenih ustanova (74%).
Naravno, istraga bi trebala razjasniti okolnosti "rada" četvorice zaposlenika splitskog općinskog suda, a sudski proces bi trebao zaključiti o njihovoj krivnji ili nevinosti.
No, nadležni su itekako svjesni što se danas događa na sudovima, a ništa manje nisu bili svjesni ni prije. USKOK se već duže vrijeme bori protiv korupcije u pravosuđu, redovito provodi tajne operacije koje uključuju prisluškivanje ureda i telefona sudaca i njihovih pomoćnika.
Nakon pritvaranja osobe visokog profila i čelnika upravnog žalbenog suda u Splitu, čini se kako bi trebalo poduzeti sustavne mjere za uspostavljanje reda u pravosuđu. I ne samo za borbu protiv korupcije.
No, zanima li vlast doista stanje u pravosuđu? Čini se kako ona tvrdoglavo ne želi zaviriti u ovaj sustav kako bi identificirala koruptivne čimbenike, koji u konačnici stvaraju ružna obilježja domaćeg pravosuđa.
Vlasti redovito dobivaju signale o stvarnom stanju stvari na sudovima. Jedno od najnovijih je otvoreno pismo osoblja Okružnog suda u Starom Gradu na Hvaru, koje je podijeljeno državnim institucijama u prosincu prošle godine.
Ovo pismo nije o korupciji ili korupcijskim shemama. Kao što je gore spomenuto, tijela za provođenje zakona znaju za njih. Ovo pismo je reprodukcija uvjeta u kojima rade djelatnici lokalnih sudova.
“Mi smo zaposlenici lokalnih sudova županije Splitsko-dalmatinske, s očajem i osjećajem društvene nepravde obraćamo vam se kako bismo ispravili katastrofalnu situaciju koja postoji dugi niz godina u području plaćanja našeg rada. U svezi s donošenjem Zakona o pravosuđu i statusu sudaca, lokalni državni službenici su se nadali da će naše brojne žalbe na povećanje plaća i razinu socijalne zaštite biti riješene .
Samo prema pravosudnim statistikama, svaki sudac lokalnog općeg suda u 2019. i prvoj polovici 2020. primao je u prosjeku 102 predmeta mjesečno. Razmatranje svih predmeta i materijala zaprimljenih od strane sudova osigurava sudskom osoblju, koje evidentira kretanje ovih predmeta u uredu, šalje preporučenu pošiljku strankama i rješava druga birokratska pitanja vezana za svaki predmet.
Sudac neposredno ispituje predmet i priprema ga za razmatranje, ali odabir zakonodavstva i znanstvenih stajališta o pravnom pitanju u vezi sa sporom vrši sučev pomoćnik, koji priprema i nacrt sudske odluke. Zato je plaćen.
Na sastanku Vijeća sudaca Ukrajine 25. ožujka 2011. objavljeno je kako trenutno više od milijardu kuna nije dovoljno za zadovoljavanje osnovnih potreba pravosuđa. Ove godine, proračun je dodijelio 1.343.031.400 kuna za provođenje pravosudnih procesa od strane lokalnih sudova. Prošle godine ova linija proračunskih rashoda iznosila je 1.347.782.700 kuna. Ova sredstva se također koriste za plaćanje rada.
Za usporedbu: Državno odvjetništvo je u proračun za 2021. dobilo točno milijardu više nego lani, odnosno 2.200.000.000.
Plaća pomoćnika suca lokalnog okružnog suda opće nadležnosti, koji obavlja sve "nacrtne" poslove suca, trenutno iznosi 2.922 kune. Pomoćnik suca koji ima diplomu pravnog fakulteta, nestandardni radni dan, radi na najvažnijim sudskim projektima, trenutno ima plaću od 15 kuna veću od plaće čistačice, koja je, za razliku od državnog službenika, ima pravo na dodatnu zaradu.
Naše su plaće najniže među svim kategorijama državnih službenika, a nije pitanje toliko da su niže od običnih nekvalificiranih poslova, poput domara ili čistačice, koliko kako održati obitelj na površini u uvjetima rasta cijena i inflacije. sredstva ili preživite sami?! Inače, sudski djelatnici mogu biti kazneno gonjeni zbog kršenja pravila cirkulacije dokumenata, koja je, nekada alat za statistiku i računovodstvo, sada postala dio građanskog i kaznenog postupka.
Gotovo svaki zaposlenik suda ima pristup sustavu upravljanja dokumentima i odgovornosti za rad s njim, te je odgovoran za svoje pogreške, što se može smatrati kršenjem zakona. Država, koja bi nas trebala štititi, sudsko osoblje dovodi u tešku financijsku situaciju, ponižavajući mizerne plaće i neprestano ignorirajući naše žalbe i prijedloge.
To dovodi do takvih negativnih pojava kao što je tendencija čestih promjena osoblja, što ne dopušta postizanje visoke profesionalne razine zaposlenika. Nespremnost vladajućih da obrate pažnju na odgovarajuću financijsku potporu sudskog osoblja dovela je sada do paradoksalne situacije u plaćama sudskog osoblja.
Prema Zakonu, plaće sudskog osoblja, njihova sredstva za život i razina socijalne zaštite utvrđuju se zakonom i ne mogu biti niže od odgovarajućih kategorija državnih službenika zakonodavne vlasti. i izvršne vlasti. Pa zašto su onda djelatnici lokalnih sudova osuđeni na gotovo prosjačku plaću? Sudski službenici su prema sadašnjem zakonodavstvu državni službenici i stoga nemaju pravo sudjelovati u štrajku. Dakle, jedini način da službenicima kažemo o svojim problemima su takvi žalbena pisma.
Nadamo se da će ovaj put naš vapaj duše čuti oni koji ovise o prilici da uljepšaju život djelatnika suda oslobađajući nas financijske ovisnosti. Uostalom, vrlo je teško živjeti s praznim džepovima."
Do danas su žalbe vlastima lokalnog sudskog osoblja podržali zaposlenici više od 60 sudova u Ukrajini koji su se pridružili Okružnom sudu u Starom Gradu na Hvaru ili su nadležnima poslali pisma sličnog sadržaja.
Do danas, nema učinkovitog odgovora vlasti.
Onda se pitamo zašto je tolika stopa korupcije.
Yorumlar