top of page
Writer's pictureAutonomija Dalmacija

Živila korupcija! Primjer splitskog "Prometa"

Piše: Petra Ivanišević

Apsolutno svi projekti Vlade RH i lokalnih samouprava totalno su korumpirani. Ne krše te tako samo norme domaćeg i međunarodnog prava, već stvara temelje za daljnje koruptivne radnje.

Pronađimo zajedno odgovore na ova jednostavna pitanja: je li projekt uspostave novog sustava unutar tvrtke „Promet“ doista gradski i spada li ovaj projekt pod definiciju javnog programa koji se, prema Zakonu o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, financira novcem poreznih obveznika? Ili je se radi o nečemu drugom? Kome su bile potrebne gužve na Sukoišanskoj gdje je čak i krv pala.


U čemu je zapravo problem. Tvrtke su odavno opljačkane i prodane podobnima za 1 kunu. Građani su odavno dovedeni na rub siromaštva. Stoga je Puljku i ekipi oko njega bilo potrebno pronaći nove razloge za brzu pljačku gradskog proračuna. Zato je i donesena ah hoc odluka o promjeni naplatnog sustava i postavljanje novih prometnih semafora. Ispitajmo je pažljivo.


Međunarodni pravni aspekti

Prošle srijede održana je sjednica gradskog Vijeća na kojoj je projekt Promet predložen za 2. čitanje. Inače, projekt je podržalo samo 9 zastupnika uz kvorum od 18 – svi iz stranke Centar (ex Pametno; HDZova parstrančica), ali koga briga?


Kao i svugdje na svijetu tako i u Republici Hrvatskoj vrijedi načelo prema kojemu su međunarodni pravni akti koje je jedna država parafirala i/ili ratificirala na višem stupnju od domaćeg zakonodavstva. Stoga hijerarhija pravnih normi ide ovako: nacionalni Ustav, međunarodno pravo, domaće zakonodavstvo, domaći podzakonski akti…


Ustav Republike Hrvatske potvrdio je primat normi međunarodnog prava. Tako je u članku 2. Povelje UN-a implementirano "načelo reciprociteta suverenih interesa država" prema kojem niti jedna država ne bi trebala sklapati sporazume (ugovore) s nesuverenim državama ili s osobama čije su aktivnosti regulirane Međunarodnim privatnim zakonom. Klasičan povijesni primjer je ugovor između Indije i JSC "British East India Company". Jedan od oblika takvih sporazuma je donošenje normativnog (obveznog) akta kojim se daju povlastice posebnom trgovačkom društvu koje djeluje u ime, na rizik ili u korist takve države.


Jednostavnim riječima, Odluka o pokretanju projekta Promet je protivna međunarodnom pravu jer je Grad Split unajmio stranog izvođača radova te je u velikoj suprotnosti s osnovnim normama općeg međunarodnog prava i de facto ograničava porezni suverenitet Republike Hrvatske kao sastavnicu njezinog općeg političkog suvereniteta.


Stupanj nelegitimnosti takvih projekata značajno je porastao nakon što se RH pridružila WTO-u krajem 1990., budući kako je njihov sadržaj u velikoj suprotnosti s normama članka VIII. "Monopoli i isključive isporuke za državne potrebe" Općeg sporazuma o carinama i trgovini (GATT) i propisima Svjetska trgovinska organizacija (WTO), posebno (ali ne isključivo) Dodaci 1-4 Marakechkom sporazumu.


Aspekti nacionalnog prava

Projekt Promet odobren od strane devet gradskih vijećnika grada Splita kao gradski program. Ali u RH ne postoji zakonski pojam "gradski projekt", ali postoji "lokalni komunalni projekt", odobren na način propisan zakonom.

Stoga, korištenjem izraza "gradski projekt" ili "nacionalni projekt" i sl. u bilo kojem projektu, hrvatski političari pokušavaju zaobići izravne odredbe zakona, koje zahtijevaju ne samo usvajanje posebnog zakona, već i odgovarajuće izmjene zakona o proračunu. Smrdi na korupciju, zar ne?


Usput, trenutačno ne postoji projekt odobren od strane gradske vlasti legalno odobren kao lokalni komunalni projekt. Ne postoji takva klasa. Ali, postoji referenca na takav projekt u nacrtu zakona. Dakle, logika Puljka, Ivoševića i drugih HDZ-ovaca iz stranke Centar je jednostavna – neka gradsko Vijeće prvo osigura porezne olakšice, pa ćemo mi odraditi ostalo. Naravno, između sebe.


Drugim riječima, gradski vijećnici iz Puljkove većine našli su se pred dilemom:

- ili glasovati za nešto što daje porezne olakšice u okviru navedenog "gradskog projekta" s nedefiniranim pravnim statusom (koji nije odobren zakonom), u korist tvrtki koje nitko ne poznaje, za neodređenu svrhu, te uz razumijevanje kako države članice WTO-a predstavit će odgovarajuće zahtjeve splitskoj gradskoj vlasti;

- ili se suzdržati od takvog glasovanja, riskirajući Ivoševićevo nezadovoljstvo, te ne dospjeti na stranačku listu kandidata ili među favorite u izbornoj jedinici.


U svakom slučaju, projekt Promet, čije su strane oslobođene od oporezivanja ili plaćaju poreze na način drugačiji od uobičajenog, mora odobriti isključivo Vlada RH na način predviđen zakonom za odobrenje tbezporeznih projekata.


Zanimljivosti radi

Suštinu ovog projekta gradskim je vijećnicima za govornicom objasnio ne resorni gradski ministar, nego sekundarni dužnosnik. Bez uzbuđenja je rekao kako je prema projektu Promet potrebno omogućiti porezne olakšice odabranim trgovačkim društvima. Dužnosnik nije imao vremena odgovoriti na pitanje "Tko su oni?". Tada je Ivošević napravio simptomatičan "heil" i projekt je uzet kao osnova.


Kako bi se projekt proveo poslan je još jednom odboru na razmatranje, u kojemu sjedi onih 9 članova Centra koji su na kraju na vijeću glasali za njega. Užasna korumpiranost projekta bila je očita čak i njima. Stoga je Povjerenstvo zatražilo dodatna pojašnjenja. Prije drugog čitanja trebali su, ali nisu objasnili su na što konkretno Puljak misli uspostavom ad hoc odluke.


Na kraju

Projekt Promet, već je sada jasno, je apsolutno korumpiran. On ne samo da krši norme međunarodnog i nacionalnog prava, već i stvara temelje za daljnju korupciju.


Ako, ne daj Bože, poslušni USKOK ne krene prčkati po ovom projektu, onda savjetujem onima koji su glasali za njega neka ga smatraju sredstvom za prkosnu korupciju.

10 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page